Łucznictwo konne

Ta konkurencja jeździectwa wymaga doskonałych umiejętności, zarówno jazdy jak i komunikacji z koniem

Łucznictwo konne to dyscyplina sportu łącząca w sobie jeździectwo i łucznictwo. Wymaga nie tylko doskonałej umiejętności jazdy konnej, ale również świetnej komunikacji z koniem. Wszak gdy obie ręce zajęte są łukiem, ciało układa się do oddania celnego strzału, do prowadzenia czworonożnego partnera w pełnym galopie pozostaje nam tylko nasz głos i w ograniczonym zakresie nasze ciało.

Na tym polega jednak piękno tej dyscypliny. Urzekła nas tym, że koń i jeździec są tu pełnoprawnymi członkami zespołu. Mając wieloletnie doświadczenie w klasycznym sporcie (głównie skoki przez przeszkody), trafiliśmy wreszcie w niszę, w której możemy z jednej strony spełniać nasze sportowe ambicje, a z drugiej zaoferować koniom coś więcej niż tylko trening – partnerstwo.

Łucznictwo konne ma swoje korzenie w ponad tysiącletniej historii doskonałych jeźdźców i wojowników Wielkiego Stepu, najsłynniejszym z nich był Czyngis Chan.

 

Współcześnie skupiamy się na sportowym aspekcie tej sztuki, wykorzystując do tego rozpowszechnione na całym świecie konkurencje łucznictwa konnego, w tym najbardziej popularne: Koreańską, Węgierską i Polską.

Nasze Stowarzyszenie jest ważnym punktem na mapie zarówno krajowego, jak i światowego łucznictwa konnego. Od lat czynnie działamy w Polskim Stowarzyszeniu Łucznictwa Konnego, organizując warsztaty, duże międzynarodowe zawody oraz jeżdżąc po wydarzeniach całym świecie.

Sukcesy, którymi możemy się pochwalić to przede wszystkim osiągnięcia Wojtka Osieckiego, członka naszego Stowarzyszenia, jednego z najlepszych łuczników konnych na świecie. Jest ich tak wiele, że nie sposób wymienić wszystkie, skupiając się jedynie na najważniejszych wspomnieć należy o:
- indywidualnym tytule Mistrza Europy (Francja 2015),
- indywidualnych tytułach vice Mistrza Świata (Korea Pd., 2014, 2015),
- drużynowym Mistrzostwie Świata (Korea Pd. 2014),
- czterokrotnym złotym medalu w drużynowych rozgrywkach European Grand Prix Series (2014, 2015, 2016, 2017),
- uzyskaniu tytułu pierwszego w Polsce certyfikowanego instruktora łucznictwa konnego (Alma Ferre, 2015),
- wyszkoleniu utytułowanych już podopiecznych – Leszka Moniakowskiego i Oskara Dawida, którzy mogą poszczycić się takimi tytułami jak dwukrotne indywidualne vice Mistrzostwo Świata juniorów (Leszek, Korea Pd., 2015, 2016) oraz drużynowe vice Mistrzostwo Europy juniorów (Oskar i Leszek, Francja 2017).

 

Wojtek Osiecki to doświadczony szkoleniowiec z wieloma sukcesami zarówno własnymi, jak i swoich wychowanków. Prowadzi warsztaty i kliniki zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. Oczkiem w głowie Wojtka, jest jego autorski program HiMA. Osoby zainteresowane wzięciem udziału w jego szkoleniach, serdecznie zachęcamy do kontaktu.

 

PARTNERSTWO Z KONIEM

HiMA (Horsemanship in Mounted Archery)

Łucznictwo konne to niezwykła dyscyplina, łącząca w sobie dwa różne światy – ludzki i zwierzęcy. Człowiek z łukiem w ręku współpracuje wraz z koniem. Dzięki pełnemu partnerstwu mogą osiągnąć sukces. Mózgiem tego związku jest człowiek, ale sercem jest koń.

Każdy, kto dosiada konia powinien wymagać od siebie samego minimum tyle, ile wymaga od swojego wierzchowca. Skoro oczekujemy, że zrozumie on nasze sygnały, my powinniśmy rozumieć jego.

Większość szkoleń z łucznictwa konnego uczy, jak sięgać po strzałę, naciągać cięciwę, mierzyć i trafiać do celu. Siadamy na konia, pełny naciąg, łokieć niżej, patrz na cel, strzał! Jednak, co dzieje się przed tym wszystkim? Co pozwala nam oddać ten strzał?

 

Świadomy łucznik konny powinien wiedzieć, jak pracować z koniem w kierunku swojej dyscypliny, jak przygotować konia do zawodów, jak złapać kontakt z obcym koniem przed zawodami, jak mieć przyjaciela i zbudować bazę do uprawiania łucznictwa konnego.

Projekt dofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich oraz Środków Samorządu Województwa Opolskiego